KLUB JUDO ŠK UMB BANSKÁ BYSTRICA
Kontakt
O nás
História nášho klubu sa začala písať v roku 1961, keď bol pod hlavičkou VšTJ Slávia Pedagogická fakulta založený v Banskej Bystrici oddiel juda. Od toho času prešlo klubom veľa judistov a judistiek všetkých vekových kategórií a mnohí z nich zaznamenali úspechy doma či v zahraničí.
V súčasnosti sa venujeme hlavne práci s deťmi a mládežou, z radov ktorej naši skúsení tréneri vychovali viacerých reprezentantov Slovenskej republiky.
Judo

Jigoro Kano
(1860 -1938)

Existuje princíp, ktorý sa reálne aplikuje
vo všetkých prípadoch?
Áno, existuje jeden - je to princíp maximálnej
efektívnosti činnosti, pri minimálnej psychickej
a fyzickej námahe.
Dal som tomuto princípu absolútnej všeobecnosti názov
JUDO
Charakteristika juda
Judo je typickým športovým zápasom, v ktorom pri vlastnom výkone - stretnutí ide o prekonanie súpera fyzickou, technickou a taktickou prevahou.
Pri riešení úlohy vlastného výkonu sa v jude uplatňuje veľké množstvo pohybových zručností prevažne veľmi zložitej štruktúry. Kontakt medzi oboma súpermi nastáva prostredníctvom úchopu za športový úbor - kimono. Pravidlá dovoľujú obmeňovať úchop a využívať prakticky všetky časti tela v kontakte so súperom v priebehu boja. Vlastný zápas prebieha na rovnom, pevnom, dostatočne pružnom zápasisku, ktoré umožňuje rýchle pohyby a pritom poskytuje dostatočnú ochranu pri pádoch.
Charakter hlavných vonkajších faktorov, t.j. športového úboru, zápasiska a pravidiel, predurčuje veľkú premenlivosť pohybového obsahu juda.
Náplň techniky juda tvoria predovšetkým chvaty, ktoré majú pomerne stabilnú štruktúru, vďaka tradičnému rozdeleniu a metodike nácviku, ktoré sa od vzniku juda v podstate zachovali dodnes.
Chvatom z postoja hádže judista súpera priamo na chrbát v ktoromkoľvek smere, rýchlo a dostatočne silno. V boji na zemi sú tri typické spôsoby chvatov - držanie, škrtenie a páčenie v lakťovom kĺbe.
Okrem chvatov tvoria náplň techniky juda ďalšie typické prvky. Sú to rôzne spôsoby úchopov, postojov, pohybu po zápasisku, ďalej úhyby, úniky, blokovanie, protichvaty a tiež pády, ktoré majú ochrannú funkciu.
V podmienkach stretnutia sa chvaty a ďalšie prvky techniky obmieňajú, kombinujú v boji v postoji i v boji na zemi. Prechody z boja v postoji do boja na zemi sú plynulé a prirodzené.
Značná premenlivosť technického obsahu juda, mimoriadny rozsah technických prostriedkov na prekonanie súpera umožňuje tiež veľkú rozmanitosť a premenlivosť taktických prvkov boja a taktických situácií. Toto všetko kladie vysoké požiadavky na komplexný rozvoj pohybových schopností ako sú sila, rýchlosť, obratnosť a kĺbová ohybnosť.
Pre judo sú typické vysoké požiadavky na schopnosť predvídania súperových zámerov, na nezávislé rozhodovanie sa a na vysokú vôľovú aktivitu. Dôležité sú schopnosti ako postreh či istota pohybu.
Charakter juda prináša mimoriadne veľké nároky na vytrvalosť vo vynaložení vôľového úsilia.